Skip links

Odbiór powłok malarskich – na co zwrócić uwagę?

Malowanie to jeden z ostatnich etapów prac wykończeniowych i to od niego w dużej mierze zależy efekt końcowy. Na co należy zwrócić uwagę odbierając malowanie?

Przyjęło się, że malowanie to bardzo prosta czynność, którą potrafi wykonać dosłownie każdy. Tymczasem poza umiejętnościami trzeba mieć także odpowiednią wiedzę, narzędzia i materiały aby zainwestowany przez nas czas i pieniądze nie zostały zmarnowane. Do najczęstszych grzechów wykonawców zalicza się:

  1. Niewłaściwe przygotowanie podłoża polegające na nieodpyleniu ścian, niewłaściwie wykonanej gładzi szpachlowej oraz niedokładnym zagruntowaniu ścian. Każdy z tych czynników może skutkować pojawianiem się purchli, odchodzeniem powłoki malarskiej płatami ze ścian, lub przebijaniem nieestetycznych rys, plam i pasów.
  2. Niezabezpieczenie podłóg, okien, drzwi, futryn i parapetów. Do zabezpieczenia przed malowaniem należy użyć taśm malarskich wysokiej jakości. Tanie taśmy malarskie będą się odklejały lub odspajały od zabezpieczonej powierzchni, przez co farba może pod nią podciekać. Niektóre farby wżerają się w drewniane okna i drzwi powodując trwałe ich uszkodzenie.
  3. Niezdemontowanie grzejników, gniazdek, włączników i żyrandoli. Wielu wykonawców chcąc sobie ułatwić pracę nie demontuje grzejników oraz osprzętu elektrycznego przed malowaniem. Ten poważny błąd będzie owocował niedomalowanymi ścianami za grzejnikami oraz zabrudzonymi oprawkami włączników i gniazdek. Szukając wykonawcy zapytaj go, czy maluje ściany także za grzejnikami, oraz czy zdemontuje włączniki i gniazdka na czas malowania. Jeśli odpowiedź będzie negatywna lepiej poszukaj innego.
  4. Malowanie pomieszczeń w przeciągu, upale lub zbyt niskiej temperaturze to kolejne z grzechów wykonawców. Wysoka temperatura i przeciągi sprawią, że farba będzie schła zbyt szybko, przez co niemożliwe będzie wykonanie powłok malarskich zgodnie ze sztuką tj. “mokre na mokre”. Objawi się to pojawiającymi się, widocznymi po wyschnięciu pasami, smugami i niejednolitą kolorystyką ścian. Zbyt niska temperatura w malowanym pomieszczeniu spowoduje, że przemrożone ściany nie będą w stanie przyjąć wody z farby, przez co farba może się zrolować.
  5. Używanie brudnych narzędzi, a w konsekwencji pojawiające się na strukturze ścian drobne okruszki, lub resztki włosia z wałka świadczą o niewłaściwym przygotowaniu narzędzi do pracy. Każdy wałek powinien być czysty, obficie umyty pod bieżącą zimną wodą, a następnie dokładnie wysuszony ręcznikiem. Nowe wałki także należy wypłukać pod bieżącą wodą, gdyż posiadają dużo luźnego włosia, które po zanurzeniu w farbie spowoduje powstawanie nieestetycznych grudek. Jeden wałek służy do malowania jednym i tym samym rodzajem i kolorem farby.
  6. Używanie farb niskiej jakości lub niezgodnie z ich przeznaczeniem może skutkować pojawianiem się nieestetycznych prześwitów, pasów i koniecznością częstego odświeżania ścian. To trochę jak w starym polskim przysłowiu “hojny się bogaci, a chytry dwa razy traci”. Jeśli chcesz mieć spokój na długie lata poproś wykonawcę o polecenie sprawdzonych farb zgodnych z przeznaczeniem malowanych pomieszczeń.