Skip links

Prace wykończeniowe krok po kroku – jaka jest właściwa kolejność?

Jedną z kluczowych rzeczy, wpływających na terminowość ukończenia prac oraz ich wysoką jakość jest dobra organizacja pracy, oraz wykonywanie poszczególnych robót zgodnie z logicznym ciągiem technologicznym.

Jeżdżąc po budowach, oraz spotykając się z inwestorami niejednokrotnie słyszeliśmy narzekania na opieszałość ekip remontowych i kończenie prac po terminie. Z naszych obserwacji wynika, że ekipy te same są winne takiemu stanowi rzeczy.

Dlaczego?

Powodów jest kilka. Po pierwsze wielu wykonawców, chcąc skorzystać z dobrej koniunktury rynkowej, bierze po kilka zleceń równocześnie żonglując między nimi sprzętem, ludźmi i co najważniejsze – swoją uwagą. Wystarczy jednak, aby na którejś z budów coś poszło nie tak i katastrofa gotowa – efektem domina opóźnienie łapą wszystkie zlecenia wykonawcy.

Po drugie, często widzimy jak wykonawcy zaczynają od najprostszych prac, lub prac w których czują się najmocniej. Niejednokrotnie widzieliśmy ekipy naciągające gładź przed wykonaniem instalacji elektrycznej, lub zaczynające układać płytki przed dostosowaniem instalacji wod-kan pod docelowy układ funkcjonalny.

Jaka jest więc właściwa kolejność prac?

1. Zabezpieczenie stolarki okiennej, drzwiowej oraz podłóg.

Niezależnie od tego czy remontujesz stary lokal, czy wykańczasz lokal w stanie deweloperskim pierwszą rzeczą, od której powinien zacząć twój wykonawca jest oklejenie okien, drzwi, podłóg oraz demontaż grzejników, gniazdek i oświetlenia. Warto zwrócić uwagę na to jakich taśm używa wykonawca. Tanie, słabe jakościowo taśmy pospadają w ciągu kilku dni, lub nawet kilku godzin. Zbyt mocne zostawią ślady kleju, które trudno będzie wyczyścić. Odpowiednio dobrana taśma zabezpieczająca ochroni nasze drzwi i okna przed niechcianymi zaciekami oraz ewentualnymi uszkodzeniami powstałymi przy próbie ich doczyszczenia.

Co jeszcze należy zabezpieczyć?

 • futryny (folia + taśma)
 • parapety (folia + taśma)
 • grzejniki (folia + taśma)
 • klamki z szyldami (taśma)
 • drzwi i bramy garażowe (folia + taśma, lub tektura + taśma)
 • parkiety i podłogi drewniane (najlepiej zabezpieczyć je cienką płytą OSB np. 9mm, grubą folią, tekturą budowlaną oraz taśmą)
 • schody drewniane (płyta OSB 9mm + gruba folia + tektura + taśma)
 • zabudowy meblarskie (folia + taśma, lub tektura + taśma)
 • listwy przypodłogowe (taśma)
 • lustra i przeszklenia (tektura budowlana + folia + taśma)
 • sprzęt RTV/AGD oraz pozostałe wyposażenie (folia, tektura i taśma)

Jeśli remontowany lokal znajduje się w bloku lub biurowcu z windą koniecznie trzeba zabezpieczyć ją płytą OSB oraz tekturą budowlaną, folią i taśmą, aby nie uległa uszkodzeniu.

2. Prace rozbiórkowe.

Mając zabezpieczony lokal i windę możemy przystąpić do demontażu zbędnych zabudów oraz prac rozbiórkowych. Na tym etapie warto pamiętać o wcześniejszym zamówieniu kontenera na gruz oraz także – a może przede wszystkim – o uzgodnieniu z administracją osiedla miejsca postoju kontenera.

3. Instalacje: elektryczna, wod-kan, C.O. wentylacja itp.

Gdy nasz lokal jest już wolny od zbędnych mebli, ścianek działowych, tapet, farb itd możemy przystąpić do wykonania lub przerobienia instalacji. To na tym etapie powinno wykonać się instalacje elektrotechniczne (elektryka, internet, tv, rolety okienne, alarm), przeróbki wod-kan (dostosowanie instalacji pod docelowy układ funkcjonalny), przeróbki instalacji C.O. (przeniesienia grzejników, rozprowadzenie mat grzewczych, czy ogrzewania podłogowego) oraz wentylacji i klimatyzacji.

O tym na co zwrócić uwagę przy instalacjach elektrycznych przeczytasz w tym artykule:

4. Prace naprawcze po instalacjach i wyburzeniach.

Kiedy elektryk wykonał instalację elektryczną i sprawdził poprawność jej działania, a hydraulik wykonał przeróbki wod-kan i zrobił próbę szczelności możemy przystąpić do tynkowania bruzd w ścianach, naprawy posadzek, obróbki ościeży drzwi po demontażach futryn itp.

5. Ścianki działowe.

Mając wykonane instalacje, zaszpachlowane bruzdy w ścianach oraz naprawione posadzki możemy przystąpić do realizacji ścianek działowych. Na tym etapie należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie: ściany murowane stawiamy zawsze na stropie, natomiast ścianki lekkie z płyt g-k możemy stawiać na posadzce, oczywiście z zastosowaniem taśmy akustycznej. Jeśli ścianka

6. Tynkowanie.

Po postawieniu ścianek przystępujemy do tynkowania. Tynkujemy nie tylko świeżo wybudowane ściany działowe, ale również te, które wymagają prostowania do pionu. Tynkowane ściany i sufity należy dokładnie zagruntować odpowiednimi preparatami, obsadzić sztywne narożniki tynkarskie (najlepiej aluminiowe – stalowe będą rdzewiały) oraz wtopić siatkę elewacyjną, która dodatkowo usztywni tynk i ściany działowe oraz ograniczy pojawianie się spękań na ich powierzchni.

7. Sufity podwieszane i zabudowy gips-karton.

Następnym etapem prac jest wykonanie sufitów podwieszanych oraz zabudów gipsowo-kartonowych. Dzięki wcześniej wytynkowanym ścianom i uzyskaniu geometrii pomieszczeń montaż sufitów będzie o wiele sprawniejszy.

8. Prace glazurnicze.

Punkty hydrauliczne i elektryczne wyprowadzone pod docelowy układ funkcjonalny, tynki wyprostowane po wyburzeniach i skuwaniu płytek, sufity podwieszane zrobione – można startować z pracami glazurniczymi.

Zaczynamy oczywiście od wykonania hydroizolacji podpłytkowej, dzięki której unikniemy zalania sąsiadów, oraz dostawania się wody w warstwę izolacji akustycznej posadzki, z której wodę można usunąć jedynie przy pomocy osuszacza. Rozplanowujemy płytki i zaczynamy wykonywanie okładziny ceramicznej posadzek, schodów, łazienek itd…

9. Gładzie, malowanie, sztukaterie, tapety, tynki ozdobne.

Kończąc układanie płytek kończymy równocześnie tzw. “brudne prace”. Możemy zatem przystąpić do nakładania gładzi gipsowych. O tym jak wykonywać gładzie przeczytasz więcej w tym artykule:

Po wykonaniu gładzi szpachlowych możemy przystąpić do malowania z akrylowaniem, klejenia tapet, sztukaterii ściennych i przysufitowych oraz nakładania tynków ozdobnych jak tadelakt, mikrocement, stiuki itp.

10. Montaż sanitariatów i osprzętu elektrycznego.

Zbliżamy się ku końcowi prac remontowych. Na tym etapie większość brudnych prac mamy już za sobą, pozostały nam w zasadzie prace montażowe. Zakładamy więc umywalki, deszczownice, baterie, muszle ustępowe, kabiny prysznicowe, bidety itp. Jednocześnie mogą być montowane gniazdka, włączniki, oświetlenie oraz grzejniki.

11. Podłogi, drzwi listwy przypodłogowe.

Na samym końcu prac montujemy podłogi. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, aby ograniczyć do zera ryzyko ich uszkodzenia. Podłogi montujemy w czystych butach i ubraniach stosując urządzenia, które odsysają powstający przy docinaniu kurz. Dzięki temu unikniemy zakurzenia świeżo pomalowanych ścian i urządzeń, a podłoga będzie zachwycać swoją nowością.

Powyżej przedstawiliśmy wzorcową kolejność prac remontowych i wykończeniowych. Niektóre etapy mogą być jednak wykonywane równolegle jeśli są do tego warunki. Nie ma dwóch takich samych lokali, w związku z czym docelowy harmonogram prac powinien być szczegółowo uzgodniony z wykonawcą i dopasowany do twojego lokalu.